FOX GOLD

ul. Gustawa Morcinka 32A

01-496 Warszawa

NIP 524-247-30-93

 

 foxgold@o2.pl

 

tel. 516 106 426

lombard bemowo

Lombard Kantor Warszawa Bemowo

Jak rozpoznać srebro?

Rozpoznanie srebra wymaga kilku czynności, których wykonanie pozwala na określenie czy dany przedmiot jest wykonany ze srebra.

 

Pierwszy krok:

W przypadku srebra podstawową rzeczą jest przyłożenie magnesu do danego przedmiotu. Istnieją bowiem wyroby, które imitują srebro, a są wykonane z metali nieszlachetnych. Dają się więc przyciągnąć przez magnes.

Jeśli magnes przyciąga dany przedmiot, oznacza to, że mamy do czynienia z przedmiotem, który nie jest wykonany ze srebra  lub posiada niską jego zawartość. Czystego srebra magnes nie przyciąga.

 

Czy brak przyciągania przez magnes oznacza, że jest to srebro?

Nie! To, że magnes nie przyciąga danego przedmiotu nie oznacza, że mamy do czynienia ze srebrem. Test ten pozwala jedynie na odrzucenie metali nieszlachetnych, które imitują w jakikolwiek sposób srebro.

Co robić po teście z magnesem? Należy sprawdzić cechę probierczą.

 Cechy probiercze

Jak sprawdzić cechę probierczą?

W pierwszej kolejności sprawdź czy dany przedmiot posiada wybitą cechę probierczą. Typową cechą probierczą dla srebrnej biżuterii jest 925. Na polskich wyrobach ze srebra najczęściej widnieje poniższa cecha.

 

Cecha probiercza jest małej wielkości i często trzeba ją sprawdzić pod szkłem powiększającym.

W przypadku innych cech probierczych możesz sprawdzić ich znaczenie wchodząc na stronę Głównego Urzędu Miar i sprawdzić (http://www.gum.gov.pl/pl/administracja-probiercza/cechy-probiercze/cechy-probiercze-krajow-czlonkowskich-ue) oznaczenia probiercze.

 

Jak można sprawdzić srebrne sztućce? Jak sprawdzić czy przedmiot jest posrebrzany?

Na sztućcach wybite próby są bardzo zróżnicowane. Jeśli spotkasz się z wybiciem „MET” to przedmiot jest wykonany z metalu nieszlachetnego i może być posrebrzany.

Jeśli na danym przedmiocie widnieje wybicie numeru, np. 800 to oznaczać to może, że sztućce zawierają 80% srebra. W celu upewnienia się co do realnej zawartości srebra należy przeprowadzić dalsze badania, które wymagają drobnego uszkodzenia wyrobu. Wystarczy spiłować wierzchnią warstwę wyrobu i zobaczyć, co znajduje się pod spodem. Jeśli metal ma zabarwienie żółtawe bądź wyraźnie inne niż srebrne można być pewnym, że przedmiot nie jest srebrny. Jeśli barwa pod spiłowaną warstwą jest srebrna należy wówczas zrobić test cieczą chemiczną. Jest to procedura, która wymaga znajomości zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego posługiwania się związkami chemicznymi.

 

Jak sprawdzić srebrne monety?

Monety nie posiadają wybitych cech probierczych. Z łatwością można jednak sprawdzić zawartość kruszców szlachetnych, które są w nich zawarte. Informacje dostępne w internecie i zasięgnięcie rady u lokalnego numizmatyka może pomóc szybko w określeniu zawartości metali szlachetnych w danej monecie.

Jeśli chodzi o autentyczność monet najczęściej fałszowane są złote. Srebrnych monet falsyfikatów nie spotyka się tak często.

Jedną z najbardziej znanych polskich srebrnych monet jest tzw. „mapka”. Zawartość srebra w tej monecie wynosi 62,5%. Mówi się więc, że jej próba to 625.

 

Co jeśli dany przedmiot nie posiada cechy probierczej?

W tym przypadku jest konieczne specjalistyczne badanie, które nie tylko sprawdzi czy dany przedmiot jest wykonany ze srebra, ale które pokaże dodatkowo jaka ilość srebra jest w danym przedmiocie zawarta.

 

Jeśli masz problem z wyceną srebra przynieś ją do nas, to nic nie kosztuje!!